Samkirban a 3. Vugar Gasimov emlékversenyen folytatódott az amerikai Fabiano Caruana és a holland Anish Giri versenyfutása. Az ötödik fordulóban Caruana az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabovot fosztotta meg veretlenségétől, remek királyszárnyi támadással győzött, megőrizte félpontos előnyét. Giri az azerbajdzsáni Eltaj Safarli ellen nyert. A világbajnoki kihívó orosz Szergej Karjakin a kínai világbajnoknőt, Hou Ji-fant kényszerítette megadásra. Áldozatokkal fűszerezett játszmában az indiai Pentala Harikrishna az ukrán Pavel Eljanovra mért vereséget, aki nem találta meg a védőlépést. Az azerbajdzsáni derbin Sahriyar Mamedgyarov és Rauf Mammadov megosztozott a ponton. A keddi pihenőnap után szerdán a hatodik fordulóra kerül sor.

watermark (25)

Szenzációs formában játszik Fabiano Caruana. Az amerikai nagymester sorozatban negyedik győzelmét aratta. Élvezetes partikban kényszeríti sorban megadásra ellenfeleit, az ötödik fordulóban az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabovot fosztotta meg veretlenségétől. A szicíliai védelem Rossolimo változatában a küzdő felek ellenkező oldalra sáncoltak, adott volt a stratégia, mindketten a király ellen indítottak támadást. Tejmur akciója 17.b4! után megtorpant, Fabianoé felgyorsult. A kecsegtető folytatások közepette az éllovas nem a legegyszerűbb nyerést választotta, igaz így gazdagabbak lettünk egy szép befejező poénnal, vonalzáró huszárlépéssel!

watermark (27)

A holland Anish Giri próbál lépést tartani Caruanával, harmadik nyerését könyvelhette el. A nyitás biztatóan alakult az az azerbajdzsáni Eltaj Safarli szemszögéből, a vezércserét követően azonban elvesztette a fonalat. Giri tisztjeit egyre jobb mezőkre vezényelte, a félig nyílt g vonal megpecsételte Safarli sorsát. A moszkvai világbajnok-jelölti torna remikirályát régen láttuk ilyen harcos felfogásban sakkozni.

watermark (18)

A világbajnoki kihívó orosz Szergej Karjakin nehéz perceket élhetett volna át, ha a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan a spanyol megnyitás nyílt változatában meghúzza a 25…d3! lépést. A közbeiktatott sakk hiba volt, Karjakin némi segítséggel megoldotta technikai feladatát.

Két nagyon csalódott sakkozó nézett farkasszemet egymással, az indiai Pentala Harikrishna és az ukrán Pavel Eljanov. A spanyol négyeshuszárjátékban Harikrishna lépett fel támadólag, áldozatai azonban csak döntetlenhez vezettek volna, ha Eljanov megtalálja a védőlépést, elhibázta, az indiai nagymester győzelmével visszajött ötven százalékra, Eljanov harmadszor kapott ki.

Az azerbajdzsáni derbin Sahriyar Mamedgyarov és Rauf Mammadov nem „bántotta” egymást.

watermark (21)

Az 5. forduló eredményei:
Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2674) – Anish Giri (holland, 2782) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 43)
Fabiano Caruana (amerikai, 2804) – Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2726) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 36)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2748) – Rauf Mammadov (azerbajdzsáni, 2655) döntetlen (Félszláv védelem, 30)
Szergej Karjakin (orosz, 2773) – Hou Ji-fan (kínai, 2663) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 43)
Pentala Harikrishna (indiai, 2763) – Pavel Eljanov (ukrán, 2750) 1 – 0 (Spanyol négyeshuszárjáték, 41)